TAIWAN CML Medium Pressure Variable Vane Pump VCM-SM-40C-21 VCM-SM-30D-20
Airwolf Automation
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : CML
Place of Origin : China Taiwan
MOQ : 1
Price : 35-55USD
Payment Terms : T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal
Supply Ability : 500 pcs per week
Delivery Time : 3-12working days
Packaging Details : poly bags, box, cartons, pallets
Standard Pressure : 103.5 Bar (1500 PSI) AC 207 Bar (3000 PSI) DC
Body Material : Carbon Steel
Shift Type : Soft
Mounting type : Flange
Outlet flow : 8-40L/min
Pressure range : 8-70Bar
Shafts : Woodruff key 8(12), 15-40 Splined Shafts
Splined Standard : ANSI B92.1 CLASS 5
Contact Now
Variable Displacement Vane Pump, Variable Volume Vane Pump
VCM SM 30 C 2 0 *
Product Series Serial No. Displacement Pressure Range Shaft Size Body Type Shaft Type
(L/Min) (Bar)
Vane Pump Series SM Medium Pressure Variable Displacement Vane Pump 30 A: 15 - 35 2:Ø 19.05mm 0: PT None: Standard
B: 20 - 70 1: BSPP
C: 50 - 105 2: NPT
D: 70 - 140
40 A: 15 - 35
B: 20 - 70
The SM series with pressure-compensated adjustment devices that provide stable operating characteristics. The design of the pressure regulating valve is the same as the Piston pump, but the noise value is much lower. Compared with the standard SF variable pump, the SM series Medium Pressure Variable Displacement Vane Pump provides a higher pressure output, the maximum pressure can reach 140 bar.
CML Medium Pressure Variable Vane Pump pressure can be adjusted in the range of 15 - 140 bar, and the flow adjust range is 30 - 40 L/min. Before inquiring, you can inform the working pressure and flow, as well as the working conditions of the machine, and we will select the most suitable model for you.
Feature
Applicable system pressure is higher than 70 bar - 140 bar.
Application
Hydraulic Oil: ISO VG46
Oil temperature: 40℃±5℃